Jubileum. En Montessoriförskola startades i Skövde redan 1978 i ett privat initiativ. Sedan dess har en förening bildats och verksamheten har växt till att omfatta förskola, skola upp till år 6 samt fritids.
Francesca von Horn var tidigt ute med Montessoripedagogiken i Skövde och som nyutexaminerad lärare startade hon upp en förskola. Hon drev verksamheten i en ganska blygsam skala på den tiden och som lokal fick gillestugan i hennes bostadshus fungera.
Under årens lopp har verksamheten växt till sig och sedan 1997 är all verksamhet samlad i två gula hus vid Badhusrondellen. Den stora fastigheten hyrs av kommunen och sedan några år tillbaka är föreningen ägare av det mindre huset som IFK sålde.
– Det känns tryggt att äga det lilla huset där våra skolklasser mellan år 3-6 huserar, säger rektor Herman Johnson. Vår ekonomiska förening som står bakom Montessori Skövde är inte vinstdrivande utan en ren friskola.
– Vi lägger pengarna på barnen och deras utbildning och samtidigt försöker vi se till att barngrupperna blir så små som möjligt utifrån vad ekonomin tillåter.
På Montessori finns det just nu 66 barn inskrivna som är i förskoleåldern. Skolan har årsklasser upp till år 6 och sammanlagt går 93 barn på skolan. Verksamheten bedrivs med blandade klasser, till exempel samarbetar år 5 och 6. Under arbetspassen finns två pedagoger i klassrummen.
– Vår ledstjärna är Montessoripedagogikens motto; Hjälp mig göra det själv.
På lördag firas 40-årsjubileet med öppet hus, tal och tipspromenad. Barnen har skrivit tidsdokument och hälsningar som ska låsas in i en skattkista. Den kommer att öppnas när skolan fyller 50 om tio år.