Valhall fylldes under helgen till bredden av dataspelsentusiaster som kommit för att delta i de olika turneringarna under Destination: Fight.
– Det här är en helg för de som är hängivna fans och älskar att spela fightingspel, Neophos Frenander.
Sedan Destination: Fight startade på fredagen så stod lokalerna under helgen öppna dygnet runt, för att de som ville spela skulle kunna göra det när som helst.
– Kommer man hit vid tre på natten är det alltid några som sitter i ett hörn och spelar mot varandra, säger Neophos Frenander från e-sportföreningen Ludendi, som arrangerade tävlingen för femte gången.
– En del tar till och med sig sina spelstationer till sina hotellrum och sitter och spelar där, tillägger han.
240 deltagare från runt om i landet och ute i Europa hade anmält sitt intresse för att vara med och göra upp om de åtråvärda troféerna.
– Utöver spelfestivalen i oktober så är det här det största evenemanget vi gör under året, säger Neophos och berättar att nästan 40 procent är utländska deltagare.
Under helgen avgjordes turneringar i tolv olika spel och sammanlagt hölls 20 turneringar i spel som Slap city, Smash ultimate och Skulgirls.
– Vinnarna kan vinna prissummor från 200 kronor upp till 8000 kronor, säger han och fortsätter:
– Det här är inte något stort e-sportevent med många sponsorer och mycket prispengar. Det här är en helg för de som är hängivna fans och älskar att spela fightingspel.
Några som är just hängivna fans är vännerna Jaakko Saharinen, Jani Rantanen och Olli Nurmikanta från Finland som kommit för att spela Tekken.
– Jag vann en tävling där priset var en resa hit och då följde de andra med mig, berättar Jani Rantanen.
– Vi är här för att träffa spelare och bevisa vem som är bäst, säger Jaakko Saharinen.
– Hittills har det varit en väldigt bra resa, vi har varit ute och tittat på omgivningar och det här verkar vara en stad som är både gammal och vacker på samma gång, säger Olli Nurmikanta.