Anton Wiraeus parkerade sin konstbastu vid Boulognersjön under torsdagen. Förutom att bada bastu och ta sig ett dopp i sjön gick det även att måla.
Torsdag @ Konstmuseet flyttade ut till Bolougnerskogen under torsdagens eftermiddag och tidiga kväll. Där fanns konstnären Anton Wiraeus och hans konstbastu, elever från Skövde konstskola målade live och besökarna kunde måla t-shirtar, tygkassar och bastuskyltar, basta och ta sig ett dopp i Boulognersjön.
I sommar är det sex år sedan som Anton Wiraeus skaffade konstbastun.
– Jag har finskt ursprung och har bastat så länge jag kan minnas. Jag gick konsthögskola i Helsingfors och när jag flyttade tillbaka till Sverige kände jag ett bastusug, förklarar han.
Arrangemang: Skapa, basta och bada i BoulognerFörst var tanken en tillfällig bastu innan han kom på ett en släpvagnsbastu var smidigt eftersom den gick att ta till olika platser.
– När jag själv väljer platser väljer jag bara platser där man kan bada också.
Hur har den tagits emot?
– Folk blir positivt överraskade, särskilt när den står på oväntade platser och i Stockholm har det startat en bastuvåg.
Anton Wiraeus gör även bastuskyltar och har också gett ut en bok om konstbastun.
– Bastu känns som ett träningspass, hjärtat slår fortare och man får upp blodcirkulationen, man får en härlig känsla och blir mjuk och len i hyn, det känns uppfriskande, säger han.
Arrangemanget gjordes tillsammans med Fin i Väst och i samarbete med Västergötlands museum, Axevalla folkhögskola och Skövde konstskola - Hellidens folkhögskola som en del av nätverket Fortbildning och kultur i samverkan.
Arrangemanget i Boulognerskogen pågick till klockan 19.