Hoppa till huvudinnehållet

Exotiskt träd blommar i Skövde

Publicerad:
De lila blommorna på kejsareträdet blommar för första gången i odlingszon 3. Foto: Anna Leijon

Det exotiska kejsareträdet från Kina blommar just nu vid Montessoriskolan mitt i Skövde.

– Det är väldigt ovanligt att det blommar i den här delen av landet, säger Ludvig Johansson som sådde trädet för tio år sedan.

Ludvig Johansson sådde trädet för tio år sedan.
Ludvig Johansson sådde trädet för tio år sedan. Foto: Privat

Ludvig Johansson är något av en nörd när det kommer till att exotiska träd och växter. Eftersom han har barn som går på Montessoriskolan så planterade han för tio år sedan ett så av det kinesiska kejsareträdet på skolgården. Ett decennium senare kan han nu alltså se frukterna av sitt arbete. Det ovanliga trädet växer i vanliga fall endast längre söder ut, exempelvis är det ett välbekant inslag i stadsmiljön i Paris.

– I Sverige har det tidigare bara vuxit i Malmö och Visby i odlingszon 1, det här är första gången som det blommar i Skövde, som tillhör zon 3, säger Ludvig Johansson.

Än så länge är det bara ett 20-tal blommor som blommar.
Än så länge är det bara ett 20-tal blommor som blommar. Foto: Anna Leijon

Artikeltaggar

MiljöOdlingSkövdeTrädgård

Så här jobbar SLA med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.