Stipendier och premier i grundskolan

Skola & utbildning
UPPDATERAD:
PUBLICERAD:

Helenaskolan

Helena Fritids stipendium ur Coffes fond ”Bästa kompis”:

Rickard Lindgren, 03m4

Julia Essgren, 03m5

Lions stipendium:

Linn Eriksson, 03s2

Loke Hjelmström, 03m7

Bosnien-Hercegovinas kulturförening ”Behar”:

Ajan Festic, 03m1

Edvin Mencoviv, 03m3

Emma Agic, 03s2

Emma Crnic, 03s2

Danijela Hsdzic, 03s2

Lejla Hidic, 03s2

Skövde kommuns samfond:

Fahad Ali, 05m1

Linn Larsson, 05m2

Noa Cederqvist, 05m3

Amanda Axelsson, 05m4

Carl-Hampus Karnell, 05mns

Benny Ly, 04m1

Tasseen Basheer, 04m2

John Torstensson, 04m3

Johanna Backhaus, 04m4

Alice Thurin, 04s1

Antonio Lahdo, 04s2

Jennifer Nilsson, 03m1

Alicia Edvardsson, 03m2

Hanna Karlsson, 03m3

Klara Forssgren, 03m4

Simon Vinge, 03m5

Simon Jokinen, 03m6

Neimi Engström, 03m7

Hedvig Tropp, 03s1

Johanna Larsson, 03s2

Karl Hellqvist, 03m3

Egnells donationsfond:

Alice Axelsson Günthner, 05m1

Oscar Nilsson, 05m2

Nova Grahn Rytting, 05m3

Niek Bruijn, 05m4

Rafaela Bunyemen, 05mns

Tova Martinsson, 04m1

Lisen Persson, 04m2

Emil Holgersson, 04m3

Erik Gullbrand, 04m4

Sarah Weldeborn, 04s1

Alice Benthin, 04s2

Adam Örn, 03m1

Simon Hassel, 03m2

Axel Sirén, 03m3

Agnes Ng, 03m4

Rokhan Momin, 03m5

Josefine Bårdmar Knutsson, 03m6

Axel Falk, 03m7

Isabelle Eriksson, 03s1

Alrik Larsson, 03s2

Inge-Britt Larssons donationsfond:

Elina Larsson, 03m1

Victor Edvinsson, 03m2

Lucas Magnusson, 03m3

Axel Olsson, 03m4

Elsa Medin, 03m5

Tina Rizk, 03m6

Meya Himmer, 03m7

Denis Imeri, 03s1

Maryline Odoyo, 03s2

Eriksdalskolan

Skövde kommuns samfond för grundskolan och Egnells donationsfond.

Goda prestationer utifrån sin förmåga

Åk 7 á 300 kr

Johannes Emilsson

Joelle Maksoud

Elin Nyqvist

Leon Richardsson

Åk 8 á 300 kr

Jibbe Schimmel

Wilma Darheden

Alva Gustavsson

Alexander Lundahl

Filip Svan

Mona Rueangram

Åk 9 á 300 kr

Jesper Persson

Sofia Svensson

Maria Johansson

Ellen Andersson

Albaraa Abdulrahman

Åk 9 Bästa prestation á 300 kr

Moa Segerström

Åk 9 Bästa kamrat a´300 kr

Anton Carlsson

Eriksdalskolans egna hederspris åk 9

Trine Forss

Hilja Schimmel

Bosnien-Hercegovinas kulturförening ”Behar” á 200 kr

Anel Fazlic åk9

Olby Designpris á 300 kr

Ellen Andersson

Moa Brinkhammar

Moa Segerström

Eriksdalskolans egna stipendier åk 6 á 100 kr

Årets lyft- Emilia Forss 6a

Årets flit- Carl Ivarsson Olsson 6a

Årets kompis- Emil Johansson 6a

Årets lyft – Lucas Nilsson 6b

Årets flit – Clara Örqvist 6b

Årets kompis-Mattias Haak 6b

Vasaskolan

Stiftelsen Skövde kommuns samfond för grundskolan samt Egnells donationsfond

Ida Grönlund, 9A1, 500 kr

Marcus Julin, 9A1, 500 kr

Julia W Johansson, 9A2, 500 kr

Mårten Palm, 9A2, 500 kr

Ester Dahlqvist, 9B1, 500 kr

Johan Kalmi Claesson, 9B1, 500 kr

Shamiram Kheiro, 9B2, 500 kr

Sandra Shaba, 9B2, 500 kr

Malin Kindbom, 9D1, 500 kr

Nils Rosing, 9D1, 500 kr

Saga Hufvudsson, 9D2, 500 kr

Anton Patel, 9D2, 500 kr

Pamela Kassis, 9G1, 500 kr

Malva Lindell, 9G1, 500 kr

Jonathan Fasth, 9G2, 500 kr

Jolina Fred, 9G2, 500 kr

Sofie Hjärtqvist, 8A1, 300 kr

Alvina Ljung, 8A1, 300 kr

Johannes Almer, 8A2, 300 kr

Tilda Karhu, 8A2, 300 kr

Christian Dal, 8B1, 300 kr

Lisa Jonsson, 8B1, 300 kr

Måns Kirkhoff, 8B1, 300 kr

Josefine Linderoth, 8B1, 300 kr

Signe Ekström, 8D1, 300 kr

Gustav Lindman, 8D1, 300 kr

Simon Ekengren, 8G1, 300 kr

Agnes Kjellgren, 8G1, 300 kr

Joel Blomgren, 8G2, 300 kr

Hanna Bruun, 8G2, 300 kr

Julia Settergren, 7A1, 200 kr

Jakob Viker, 7A1, 200 kr

Linnéa Mogren, 7A2, 200 kr

Oskar Palm, 7A2, 200 kr

Arvid Ljungqvist, 7B1, 200 kr

Elsa Söderberg, 7B1, 200 kr

Ester Blondell, 7D1, 200 kr

Simon Rydgren, 7D1, 200 kr

Jonathan Frändberg, 7D2, 200 kr

Salma Moadi, 7D2, 200 kr

Muhammed Abed Aziz, 7G1, 200 kr

Miranda Norberg, 7G1, 200 kr

7-9E:

Åk 9: Elias Haglund, 500 kr

Åk 8: Oscar Melin, 300 kr

Åk 7: Eskil Kjellsson och Oliver Tornblad, 200 kr

Utmärkelse för utmärkta betyg:

Thea Tanhua, 9B1

Tinna Örtemark, 9D2

Ämnesstipendier:

Tyska: Nora Larsson, 9D1

Franska: Chekina Ngabirano, 9D2

Spanska: Hanna Kauffeldt, 9A2

Bild: Matilda Hassel Penteado, 9A2

Textilslöjd: Malin Kindbom och Filippa Kindbom, 9D1

Trä- och metallslöjd: Oskar Bårring, 9D1

Musik: Oskar Frisk, 9D2

Idrott- och hälsa: Hanna Kauffeldt, 9A2

Hem- och konsumentkunskap: Effie Schüler, 9D2

Raoul Wallenbergskolan

Stipendium för bästa personliga utveckling:

Åk 7U Isak Hessvall

Åk 8A Mauritz Kastenman

Åk 9 Amanda Friberg

Texten uppdateras efterhand.

Så här jobbar SLA med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.