• idag
  16 jan
  -4°
  • Vind
   3 m/s
  • Vindriktning
   N
  • Nederbörd
   0.0 mm
 • söndag
  17 jan
  -4°
  • Vind
   2 m/s
  • Vindriktning
   S
  • Nederbörd
   0.0 mm
 • måndag
  18 jan
  -1°
  • Vind
   2 m/s
  • Vindriktning
   S
  • Nederbörd
   0.0 mm
 • tisdag
  19 jan
  • Vind
   3 m/s
  • Vindriktning
   SO
  • Nederbörd
   0.0 mm
 • onsdag
  20 jan
  • Vind
   6 m/s
  • Vindriktning
   O
  • Nederbörd
   2.4 mm

Lindgren lämnar IFK Falköping efter säsongen

Fotboll
PUBLICERAD:
Mikael Lindgren slutar som tränare i IFK Falköping efter den här säsongen.
Foto: Johan Espefält
Allting har sin tid och allting har ett slut. Skövdebon Mikael Lindgren, 51 år, tackar för sig i IFK Falköping. Den här säsongen blir fotbollstränarens sista i division 3-klubben som han har varit huvudansvarig för i åtta år.

"Jag har stortrivts från början till slut. Mitt beslut grundar sig i att jag tycker att föreningen och spelarna behöver ett nytt ledarskap som fortsätter den väg och resa vi kommit en bra bit på. Även jag behöver nog göra något annat även om jag för egen del gärna hade varit kvar åtta år till", skriver Mikael Lindgren själv på klubbens hemsida under onsdagen.

"Mitt uppdrag och den idé som föreningen tydligt presenterade för mig var att satsa på spelare från Falbygden och egna ungdomsverksamheten. Vi har oftast placerat oss på övre halvan i division 3 med ett överårigt juniorlag. Jag är ganska säker på att vi har gjort färre riktade rekryteringar av spelare på åtta år än många föreningar gör på ett år", skriver Lindgren vidare.

Lindgren säger sig vara nöjd med resultaten under årens lopp även om han gärna hade vunnit serien. Vid några tillfällen har det varit inom räckhåll men då har marginalerna inte varit på klubbens sida.

IFK Falköping ligger just nu på en tredje plats i division 3 mellersta Götaland med 22 inspelade poäng efter 13 spelade matcher. Upp till serieledaren Ahlafors IF är avståndet tio poäng inför höstsäsongen där nio omgångar återstår.

"Mitt fokus kommer att vara hundra procent på att göra ett bra avslut. Vi kan fortfarande bli antingen fågel, fisk eller mittemellan. Jag tror och hoppas innerligt på det förstnämnda", skriver Lindgren.

Mikael Lindgren var innan tränaruppdraget i IFK Falköping assisterande tränare till Stefan Jacobsson i Skövde AIK i division 1 södra under flera år.

Till vardags är Lindgren utbildningsansvarig och ansvarig för spelar- tränarutbildning samt föreningsutveckling på Västergötlands fotbollförbund.

Så här jobbar SLA med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.