• idag
  15 aug
  18°
  • Vind
   0 m/s
  • Vindriktning
   SO
  • Nederbörd
   0.0 mm
 • söndag
  16 aug
  28°
  • Vind
   3 m/s
  • Vindriktning
   SO
  • Nederbörd
   0.0 mm
 • måndag
  17 aug
  28°
  • Vind
   4 m/s
  • Vindriktning
   O
  • Nederbörd
   0.0 mm
 • tisdag
  18 aug
  27°
  • Vind
   4 m/s
  • Vindriktning
   O
  • Nederbörd
   0.0 mm
 • onsdag
  19 aug
  25°
  • Vind
   4 m/s
  • Vindriktning
   SO
  • Nederbörd
   0.0 mm

Kulturdag i Skultorp

Läsarnas
PUBLICERAD:
Foto: Per Anders Larsson

Skövde Södra socialdemokratiska förening har haft en kulturdag i gamla godsmagasinet i Skultorp. Robert Ciabatti ställde ut tavlor och bilder och berättade om fadern Vasco Ciabatti: ”En livsresa från keramikarbetare i Italien till svarvare i Trollhättan.” Per Anders Larsson och Robert Wahlström skötte musikunderhållningen med bravur och Lars Göran Svensson, Hjo visade bilder och berättade bl.a. om de tre åren som han fotograferat och deltagit med stort engagemang på föreningens möten.

En strid ström av besökare besökte kulturdagen. Troligen kommer detta att bli en återkommande aktivitet i föreningens verksamhet.

Så här jobbar SLA med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.