Kulturdag i Skultorp

Läsarnas
PUBLICERAD:
Foto: Per Anders Larsson

Skövde Södra socialdemokratiska förening har haft en kulturdag i gamla godsmagasinet i Skultorp. Robert Ciabatti ställde ut tavlor och bilder och berättade om fadern Vasco Ciabatti: ”En livsresa från keramikarbetare i Italien till svarvare i Trollhättan.” Per Anders Larsson och Robert Wahlström skötte musikunderhållningen med bravur och Lars Göran Svensson, Hjo visade bilder och berättade bl.a. om de tre åren som han fotograferat och deltagit med stort engagemang på föreningens möten.

En strid ström av besökare besökte kulturdagen. Troligen kommer detta att bli en återkommande aktivitet i föreningens verksamhet.

Så här jobbar SLA med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.