• idag
  8 apr
  • Vind
   3 m/s
  • Vindriktning
   V
  • Nederbörd
   0.0 mm
 • torsdag
  9 apr
  13°
  • Vind
   4 m/s
  • Vindriktning
   S
  • Nederbörd
   0.0 mm
 • fredag
  10 apr
  11°
  • Vind
   4 m/s
  • Vindriktning
   NV
  • Nederbörd
   0.0 mm
 • lördag
  11 apr
  • Vind
   3 m/s
  • Vindriktning
   SV
  • Nederbörd
   0.0 mm

Till minne: Hanna Biljer

Familj
PUBLICERAD:
Foto: Nils Petter Nilsson/TT
Vår medlem Hanna Biljer har lämnat oss i stor saknad.

Hon tillhörde Godtemplarrörelsen i mer än 75 år. Det startade i hembygdens IOGT-förening i Broddetorp där också hennes föräldrar var medlemmar. I slutet av 40-talet blev hon medlem i IOGT 17 Thor i Skövde. Hon har aktivt deltagit i vår verksamhet, så mycket som tiden tillät. Hanna hade många strängar på sin lyra och var också aktiv i många andra föreningar

Bland hennes många intressen var orientering en stor del där hon representerade IF Hagen. Hon deltog livligt i Godtemplarrörelsens riksmästerskap på både distrikts- och riksnivå med goda resultat. Hon avverkade också ett antal Vasalopp på skidor.

Sedan början av 50-talet ordnade hon varje år vandringar i naturen. Hon tog oss till underbara plaster i vår bygd. Därefter bjöd hon alla på nässelsoppa med ägghalvor och smörgåsar samt kaffe med äppelkaka med vaniljsås.

Vi är många i vår förening som kommer att minnas Hanna för hennes originella personlighet och glada sätt.

Föreningen 17 Thor av IOGT-NTO Skövde

Så här jobbar SLA med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.