Stipendier och premier på gymnasiet

Skola & utbildning
PUBLICERAD:

Gymnasium Skövde Västerhöjd

Elsa och Ragnar Selanders stipendiefond:

Sandra Wallin TE17b, 12 000 kr

Zacharias Terdin ES17m, 12 000 kr

Filip Bergqvist TE17b, 12 000 kr

Olga Tivemo SA17a, 12 000 kr

Språklektor Carl Bonne Bonnesens stipendiefond:

Svensk skrivning, Agnes Frick ES17m, 300 kr

Engelska, Alexander Bogebrink SA17c, 300 kr

Franska, Amalia Lindblad, NA17c, 300 kr

Italienska, Ada Snäll, NA17b, 300 kr

Latin, Ida Gillberg HU17, 300 kr

Kinesiska, Ida Gillberg HU17, 300 kr

Spanska, Martynika Zoniuk NA17a, 300 kr

Tyska, Sofie Ask HU17, 300 kr

Skövde Kommuns samfond för gymnasieskolan:

Emilia Andreén Åkerberg EK17c, 1 000 kr

Hilda Melin ES17m, 1 000 kr

Felix Broberg HA17, 1 000 kr

Ida Gillberg HU17, 1 000 kr

Martynika Zoniuk NA17a, 1 000 kr

Karin Hamilton Lantz SA17a, 1 000 kr

Rebecka Berg TE17a, 1 000 kr

Nora Östholm VO17r, 1 000 kr

Gymnasium Skövdes stipendium:

NIU-Fotboll, Simon Gustavsson EK17a, 500 kr

NIU-Handboll, Elma Örtemark EK17a, 250 kr

NIU-Handboll, Hugo Stuivers NA17a, 250 kr

Handelsstipendium:

Skövde Cityförening, Tilde Jacobsson HA17, 500 kr

Commerce Stipendiet, Olivia Johansson HA17, 500 kr

Elins Esplanad, Annie Andersson HA17, 500 kr

Teknikstipendium:

Cejn & Furhoffs, Olle Björkenbacke TE17a, 1 500 kr

Cejn & Furhoffs, Filip Olsson TE17b, 1 500 kr

Parkers, Jakub Jasinski TE17b, 1 500 kr

Deltagande i Berzeliusdagarna:

Kemi, Anton Svensson NA17a

Kemi, Ester Larsson NA17b

Deltagande i Lize Meitnerdagarna:

Fysik, Martynika Zoniuk NA17a

Fysik, Filip Bergqvist TE17b

Deltagande i Linnédagarna:

Biologi, Channah Rwamamara NA17c

Frimurarsamfällighetens stipendium:

Isak Erlandsson TE17b, 1 500 kr

Xiangjuan Lihu NA17a, 1 500 kr

Bild- och mediastipendium:

Stiftelsen för de grafiska yrkenas främjande, Alice Olausson ES17b, 1 500 kr

Stiftelsen för de grafiska yrkenas främjande, Hampus Karlsson ES17e, 1 500 kr

JustNu, Doris Apelqvist ES17b, 300 kr

Musikstipendium:

GeeHouse Music, Joel Fleur ES17m, 1 000 kr

GeeHouse Music, Zacharias Terdin ES17m, 1 000 kr

Ekonomistipendium:

Swedbank, Kevin Dobre EK17b, 2 000 kr

Vård- och omsorgsstipendier:

Makarna Margareta och Sören Mobergs minnesfond, Matilda Pettersson VO17h, 10 000 kr

Västra Götalandsregionen, Elin Stenbrink VO17r, 1 000 kr

Västra Götalandsregionen, Tove Hagstedt VO17s, 1 000 kr

Skövde kommun, Maja Sanfridsson VO17h, 1 000 kr

Skövde kommun, David Öhrn VO17r, 1 000 kr

Skövde kommun, Nansie David VO17s, 1 000 kr

Hjo kommun, Filip Rovaniemi VO17s, 1 000 kr

Karlsborg kommun, Matilda Pettersson VO17h, 1 000 kr

Tibro kommun, Emily Henriksson Axén VO17s, 1 000 kr

Gymnasium Skövde Kavelbro

Frimurarlogen:

Linnea Pettersson BF17, 1 500 kr

Hatif Solaimani EE17A, 1 500 kr

Kavelbrostipendiet:

Ewald Jönsson BAHUS17, 1 000 kr

Stipendium ur makarnas Margareta och Sören Mobergs minnesfond:

Anton Vikenstrand FTPER17, 10 000 kr

Samfonden:

Pontus Åkesson BAANL17, 1 000 kr

Elvira Wedin BF17, 1 000 kr

Linda Kyrk Sätervik EE17A, 1 000 kr

Kim Fredriksson FAFAS, 1 000 kr

Anton Kramer FTTRA17, 1 000 kr

Olivia Fogelström HV17, 1 000 kr

Adriano Acaro IN17, 1 000 kr

Julia Andersson RL17, 1 000 kr

Jacob Lövberg VF17, 1 000 kr

Branschstipendier:

Byggindustri Bästa Elev, Johan Österberg BAHUS17, 2 500 kr

Borgunda Såg, Johan Andersson BAHUS17, 1 000 kr

Borgunda Såg, Marcus Karlsson BAHUS17, 1 000 kr

Guldpenseln, Emil Eriksson BAMAL17, Diplom Guldsmycke och jacka

Tinter, Felix Lindberg BAMAL17, 1 000 kr

Billingefärg, Axel Dahlqvist BAMAL17, 1 000 kr

Bravida, Måns Alexandersson EE17B, 500 kr

Bravida, Felix Sjöberg EE17B, 500 kr

Electrobyrån, Carl Svensson EE17B, 500 kr

Electrobyrån, Hannes Wikström EE17B, 500 kr

Motorbranschens stipendium, Joel Berg FTPER17, 3 500 kr

Motorbranschens stipendium, Filip Wahlström FTPER17, 3 500 kr

Autoexpertens stipendium – kundservice, Joel Berg FTPER17, 1 000 kr

Transportbranschens stipendium, Börje Näsströms Åkeri AB och Hagvalls Transport AB, Frida Svensson FTTRA17, 500 kr

Transportbranschens stipendium, Börje Näsström Åkeri och Hagvalls Transport AB, Henrik Larsson FTTRA17, 500 kr

Transportbranschens stipendium, Börje Näsström Åkeri och Hagvalls Transport AB, Lisa Nilsson FTTRA17, 500 kr

Transportbranschens stipendium Börje Näsström Åkeri och Hagvalls Transport AB, Jonathan Coulton Lundgren FTTRA17, 500 kr

IF Metall Östra Skaraborgs stipendium, Jeams Chaipha FTPER17, 2 000 kr

Elins Esplanad, Julia Svantesson HV17, 500 kr

Wella Best Student Award, Olivia Fogelström HV17, 9 000 kr

GHD, Alma Almedal HV17, 2 000 kr

GHD, Olivia Abrahamsson HV17, 2 000 kr

Capura, Linnea Andersson HV17, 1 000 kr

Bästa elev Industri Svets, Adriano Acaro INSVE17, 10 000 kr

IF Metall stipendium, Rasmus Lundell INSVE17, 2 000 kr

Bästa elev i kök och servering, Julia Andersson, RL17, 2 000 kr

VVS2000, Jacob Lövberg VF17, 5 000 kr

VVS2000, Hugo Lindberg VF17, 2 500 kr

VVS- Branschens Yrkesnämnds Elevstipendium, Isak Fredriksson VF17, 2000 kr

Svemos RIG-stipendium:

Enduro, Albin Norrbin EE17 A, 3 000 kr

Motocross, Dennis Olsson BF17, 3 000 kr

Svenska Transportarbetarförbundet:

Bästa kompis, Arvid Elfström FTTRA17, 1 500 kr

Bästa utveckling, Anton Kramer FTTRA17, 1 500 kr

Bästa elev, Frida Svensson FTTRA17, 1 500 kr

Volvogymnasiet

Premier klass Volvo Car Engine Skövde:

Volvo Cars, Love Lundgren, 3 000 kr kr

Volvo Cars, Andreas Carlsson, 2 000 kr

IF Metall, Natalie Wästefors, 2 000 kr

Ledarna Volvo Cars, Edvin Johansson, 2 000 kr

Unionen Volvo Cars, Alva Nyberg, 1 000 kr

Unionen Volvo Cars. Filip Karlsson, 1 000 kr

Premier klass Volvo Powertrain:

Volvo Powertrain, Marcus Johansson, 3 000 kr

Volvo Powertrain, Hanna Svensson, 2 000 kr

IF Metall, Simon Johnsson, 2 000 kr

Ledarna Volvo Powertrain, Linnéa Aminoff, 2 000 kr

Unionen Volvo Powertrain, Emmy Hagstedt, 1 000 kr

Unionen Volvo Powertrain, Oscar Ludvigsson, 1 000 kr

Drottning Blankas gymnasium

Valedictorian:

Aron Kindbom BF17, 2 000 kr

Årets Ambassadör:

Ehsan Baqari VO17, 300 kr

Agnes Lyman HVSTY17, 300 kr

Tage Jenderman HOT17, 300 kr

Martin Karlsson BF17, 300 kr

Dunya Meti HVHUD17 300 kr

Prestation:

Elise Nordgren HVHUD17, 300 kr

Freja Johansson HOT17, 300 kr

Ella Lundqvist HVSTY17, 300 kr

Lina Baniunaite Jonsson BF117, 300 kr

Ebba Johansson VO17, 300 kr

Årets kämpe:

Souzana Danka HOT17, 300 kr

Kajsa Kallberg HVSTY17, 300 kr

Dunya Meti HVHUD17, 300 kr

Emil Andersson Bertilsson VO17, 300 kr

Klara Mellgren VO17, 300 kr

Bästa studieresultat:

Agnes Lyman HVST17, 300 kr

Linn Fridholm HVHUD17, 300 kr

Elin Idebrandt HOT17, 300 kr

Ida Sörqvist VO17, 300 kr

Aron Kindbom BF17, 300 kr

Årets engagemang:

Wilma Fogelberg HVSTY17, 300 kr

Mohammed Al Ugali HOT17, 300 kr

Esefa Dindic VO17, 300 kr

William Leksell BF17, 300 kr

HVSTylist:

Bästa APL, Wilma Karlén HVSTY17, Bonvisage

Bästa Stylist, Agnes Carlén HVSTY17, Make Up Store + bonvisage

HVHUD:

Bästa APL, Linn Fridholm HVHUD17

Bästa Spa-terapeut, Linn Fridholm HVHUD17, Goodiebag Maria Åkerberg

Barn och fritid:

Bästa APL, Lina Baniunaite Jonsson BF17, Actic 800 kr

Årets träning- och ledarskapselev, Martin Karlsson BF17, Alten 1 000 kr

Vård och Omsorg:

Bästa APL , SKAS, Sophie Strömberg Johansson VO17, 1 000kr

Vård- och omsorgsnämnden, Tibro, Alessar Altaowel VO17, 1 000kr

Vård- och omsorgsnämnden, Skövde, My Nordblom VO17, 1 000kr

Vård- och omsorgsnämnden, Karlsborg, Ehsan Baqari VO17, 1 000kr

Hotell:

Bästa APL (Scandic), Johanna Koistinen HOT17, 1 övernattning 4 x frukost

Bästa service (Prisma/Majoren), Elin Iderbrandt HOT17, 1 övernattning 2 x frukost

Bästa insatser (Next Skövde), Tage Jenderman HOT17, 1 000 kr

Så här jobbar SLA med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.