Samma antal vårdas för covid-19 på Skaraborgs sjukhus
Under fredagsförmiddagen vårdades sju personer, varav en på intensiven, på Skaraborgs sjukhus för covid-19. Det är samma antal som under torsdagen.
I Västra Götaland vårdades totalt 62 patienter, varav 8 på intensivvårdsavdelning. Även i regionen är antalet, både totalt och på intensiven, detsamma som på torsdagen.
På fredagseftermiddagen noterade man totalt 18 205 personer som testats positiva för covid-19 i Västra Götaland. Det var en ökning med 140 personer sedan torsdagen.
På regionens hemsida poängterar man att antalet bekräftade fall inte ger en exakt bild av smittspridningen. "Smittskydd Västra Götaland ser att det förekommer smittspridning i samhället i hela Västra Götaland utan undantag."
Antal patienter som vårdas för covid-19 på respektive sjukhus i regionen:
Skaraborgs sjukhus:
7 personer varav 1 på IVA
NU-sjukvården:
7 personer varav 0 på IVA
Sahlgrenska Universitetssjukhuset:
34 personer varav 5 på IVA
Sjukhusen i Väster:
7 personer varav 0 på IVA
Södra Älvsborgs sjukhus:
7 personer varav 2 på IVA