• idag
  27 okt
  • Vind
   4 m/s
  • Vindriktning
   S
  • Nederbörd
   0.0 mm
 • onsdag
  28 okt
  10°
  • Vind
   5 m/s
  • Vindriktning
   SV
  • Nederbörd
   0.0 mm
 • torsdag
  29 okt
  10°
  • Vind
   4 m/s
  • Vindriktning
   S
  • Nederbörd
   0.0 mm
 • fredag
  30 okt
  10°
  • Vind
   5 m/s
  • Vindriktning
   SV
  • Nederbörd
   0.0 mm
 • lördag
  31 okt
  10°
  • Vind
   4 m/s
  • Vindriktning
   SV
  • Nederbörd
   0.0 mm

Räkningar kan inte betalas med applåder

Debatt
PUBLICERAD:
Se till att allt ni fått av er personal under denna kris också återgäldas i lönekuvertet, uppmanar Jonas Ericsson, ordförande Vision Västra Götalandsregionen.
Foto: Magnus Hjalmarson Neideman/SvD/TT
I våras kom Vision och flera andra förbund överens med Sveriges kommuner och regioner (SKR) om att skjuta upp förhandlingarna om nya avtal till efter sommaren och förlänga gällande avtal till den 31 oktober 2020. Förhandlingar som förväntas att återupptas inom kort.

I detta läge går Svenskt Näringsliv in i den uppskjutna avtalsrörelsen med ett nollbud. Mattias Dahl, organisationens vice vd, säger att det inte är säkert att det kan bli några löneökningar alls. Detta är alltså samma organisation vars medlemmar under fullt blossande coronapandemi valde att ta emot statliga bidrag för permitteringar med den ena handen och med den andra handen sade sig villiga att dela ut enorma summor till aktieägarna!

Det är skamligt att med detta i åtanke gå ut och säga att några miljarder till aktieägare kan vi lösa. Men en löneökning på några hundra kronor för våra medlemmar som stått i centrum för pandemin, med förkortade semestrar, tuffast möjliga arbetsmiljö och med sig själva som insats. Det har arbetsgivarna inte råd med.

För det är just de signaler man sänder, våra medlemmar, de som redan tjänar lite ska inget ha.

Vad tror Svenskt Näringsliv att vi ska leva av? Applåder från balkonger klockan 20.00? Eller flyguppvisningar för att hedra de anställda?

Våra medlemmar kan inte betala sina hyror med applåder, kylskåpet går inte att fylla med någon dedikerad flyguppvisning hur vacker den än är.

Jag hoppas verkligen att man från SKR och våra lokala arbetsgivares sida inom offentliga verksamheter inte faller i fällan att följa den linje Svenskt Näringsliv anslår. Jag hoppas att Västra Götalandsregionen står rakryggad och ser sin personals värde. Ser alla som gjort sitt yttersta för att vi andra ska kunna leva så normalt som möjligt.

Min uppmaning till alla offentliga arbetsgivare är:

- Se till att allt ni fått av er personal under denna kris också återgäldas i lönekuvertet!

Jonas Ericsson

Ordförande Vision Västra Götalandsregionen

Detta är en åsiktsartikel och innehållet är skribentens eller skribenternas egna uppfattningar.