• idag
  20 okt
  • Vind
   2 m/s
  • Vindriktning
   S
  • Nederbörd
   0.7 mm
 • onsdag
  21 okt
  12°
  • Vind
   4 m/s
  • Vindriktning
   S
  • Nederbörd
   0.0 mm
 • torsdag
  22 okt
  12°
  • Vind
   7 m/s
  • Vindriktning
   SV
  • Nederbörd
   0.0 mm
 • fredag
  23 okt
  • Vind
   4 m/s
  • Vindriktning
   V
  • Nederbörd
   0.0 mm
 • lördag
  24 okt
  10°
  • Vind
   5 m/s
  • Vindriktning
   V
  • Nederbörd
   0.0 mm

Lyssna på de anställda!

Insändare
PUBLICERAD:
Cheferna har nu haft ett drygt år på sig att planera och organisera arbetet på ett hälsosamt sätt och i samråd med personalen, menar Lennart Carlqvist, Kommunal, i sin replik.
Foto: Simon Persson

Replik.

I en insändare den 2 oktober skriver signaturen ”En anställd i vården” om de så kallade hälsoscheman som kommunen införde vid årsskiftet.

Skribenten har rätt i att Kommunal sedan länge drivit frågan om heltidsarbete som norm även hos kommunen, vilket innebar att man tvingades se över organisationen främst inom vård och omsorg där problemet med deltider och timanställningar är störst.

Vi hade länge förhoppningen att ledningen för vård och omsorg på allvar tyckte att det var viktigt med scheman som skulle vara hälsosamma och ge mesta möjliga återhämtning i ett tungt arbete.

Nu gjorde man tyvärr tvärt om och förkortade återhämtningen i samband med ledighet både på vardagar och med arbete fram till klockan 23.00 inför ledig helg. Inom vård och omsorg arbetar våra medlemmar oftast varannan helg och är då ledig mitt i veckan innan ett helgpass. Ska man få återhämtning vid denna ledighet för att klara att arbeta helgen så bör man arbeta ett dagpass innan ledigheten och ett kvällspass efter för att maximera tiden till återhämtning. Istället schemalägger man kvällspass innan ledighet och dagpass efter. Tvärt om alltså och minimal möjlighet till återhämtning.

Detta är självklara faktum kan man tycka och som enhetscheferna skulle tänka på när de gör schema. I SLA den 14 oktober föreslår chefen för sektor vård och omsorg Per Granath tillsammans med HR-chef Sofia Myrman att man ska prata med sin chef och lyfta problemen med hen. Detta har gjorts och då möts man av en chef som bortser från eller struntar i våra medlemmars synpunkter samt bemöter dem totalt respektlöst, vilket också framgår i insändaren. De tycks tro att våra medlemmar varken har familjer eller en fritid som de har all rätt att värna om.

På någon arbetsplats har man dock gjort en enkätundersökning med väldigt låg svarsfrekvens.

Cheferna har nu haft ett drygt år på sig att planera och organisera arbetet på ett hälsosamt sätt och i samråd med personalen. Vårt krav är att de börjar lyssna på och ta till sig av de synpunkter som framkommer för att om möjligt bidra till att underlätta framtida rekrytering och öka lusten att vara kvar och arbeta inom äldreomsorgen i Skövde kommun.

Lennart Carlqvist

Kommunal sektion Skövde

Detta är en åsiktsartikel och innehållet är skribentens eller skribenternas egna uppfattningar.