Sibben cup ställs in

Innebandy
PUBLICERAD:
Det blir ingen Sibben cup i januari.
Foto: Erica Augustsson
Coronapandemin har gjort att många turneringar har tvingats ställas in. Senast i raden är Sibben cup som nu meddelar att det inte blir någon innebandyturnering i början av januari nästa år.

Anledningen är att man inte anser sig kunna genomföra den på ett smittsäkert sätt.

– Detta är riktigt tråkigt för vår förening och alla de lag, föräldrar och domare som sett fram emot att komma till Skövde i januari, men samtidigt var det ett nödvändigt beslut utifrån den allvarliga situation vi är i just nu, säger klubbens ordförande Paula Bäckman i ett uttalande.

Skövde IBF tar nu sikte på 2022 istället då planen är att arrangera turneringen igen.

– Vi har spikat datum för nästkommande cup. Sibben cup 2022 kommer att genomföras 6–8 januari och vi hoppas att vi alla – spelare, ledare, domare, funktionärer, samarbetspartners och leverantörer – ses nästa år i stället, säger Thomas Olofsson som är domaransvarig i cupledningen.

Så här jobbar SLA med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.