Nya fartkameror i Skaraborg
En av trafiksäkerhetskamerorna kommer att placeras vid korsningen väg 49 och Rotevägen och den andra kommer att placerat runt en kilometer öster om den korsningen, i närheten av utfart.
"Mest nytta"
– Vi försöker välja platser där de gör mest nytta och ofta är det i närheten av korsningar, säger Tomas Bergbom, åtgärdsplanering Trafikverket.
– Det ska även vara på platser där man ofta kör för fort. På sträckor där man har sänkt hastigheten är vägarna ofta ganska breda och där kan trafikanterna behöva lite mer stöd för att hålla hastigheten.
Det kommer även bli en ny trafiksäkerhetskamera mellan Odensberg och Falköping på väg 47. På den sträckan har det monterats tre trafikkameror tidigare i år.
Olycksrisk och hastighet
Grundprincipen för Trafikverket är att sätta upp trafiksäkerhetskameror på platser där risken är stor att trafikanter kan skadas eller dö och där bilförarna ofta kör för fort.
Totalt kommer 13 nya trafiksäkerhetskameror att sättas upp på olika vägsträckor i Västra Götaland. Arbetet inleds den 9 november och beräknas vara klart till den 22 november.
Räddar liv och miljö
De runt 2 000 trafiksäkerhetskamerorna runt om i landet beräknas spara runt 20 liv per år då hastigheten sänks, vilket även bidrar även till en bättre miljö.
– Ja, det blir en minskning av koldioxidutsläppen, det är en extra bonus. De är uppsatta för att rädda liv men det är jättebra att de också minskar koldioxidutsläppen.