• idag
  18 jan
  -3°
  • Vind
   2 m/s
  • Vindriktning
   SO
  • Nederbörd
   0.0 mm
 • tisdag
  19 jan
  • Vind
   3 m/s
  • Vindriktning
   SO
  • Nederbörd
   0.0 mm
 • onsdag
  20 jan
  • Vind
   6 m/s
  • Vindriktning
   O
  • Nederbörd
   2.4 mm
 • torsdag
  21 jan
  • Vind
   4 m/s
  • Vindriktning
   S
  • Nederbörd
   0.0 mm
 • fredag
  22 jan
  • Vind
   3 m/s
  • Vindriktning
   NV
  • Nederbörd
   0.0 mm

Bidrag till föreningen Vallevägen

Läsarnas
PUBLICERAD:
Swedbank Skaraborg sponsrar Vallevägens nya hemsida med 20.000 kr. Checken överlämnades av bankens Christina Helenius till Vallevägens kassör Majvor Brodelius Johnsson och Margaretha Fredrikson på trappan till Fredriksons Pensionat Sjöbacka i Eggby.
Foto: Hans Gunve/BeHaG

Föreningen Vallevägen – världens vackraste väg - utgör ett nätverk av konstnärer och småföretagare utefter Vallevägen som slingrar sig utefter Billingens nordvästra sida, från Timmersdala ner till Varnhem. Föreningen bildades år 2010 och har i år tioårsjubileum.

Som ett avstamp för kommande år behövde hemsidan uppdateras och en nysatsning på marknadsföring göras varför föreningen ansökte om ekonomiskt bidrag för sitt projekt ”Destination Vallevägen i ett nytt decennium”. Swedbank Skaraborg beviljade ansökan för projektet med ett belopp på 20.000 kr varvid arbetet med projektet och hemsidan kan påbörjas. Vallevägens kassör Majvor Brodelius Johnsson och marknadsföringsansvarig Margaretha Fredrikson mottog en solig torsdag i november den symboliska checken som överlämnades av Swedbanks bankchef Christina Helenius. "Vi är gärna med och stöder arbetet med att levandegöra vår vackra bygd", sa Christina Helenius vid överlämnandet av checken.

Tyvärr har pandemin lagt hinder i vägen för det planerade storstilade jubileet som skulle ägt rum i våras, då kronprinsessparet liksom landshövdingen bland många andra var inbjudna. Att visa föreningens verksamhet och det utbud och service som medlemmarna erbjuder alla som vill njuta av de vackra omgivningarna, görs bland annat via hemsidan. Projektet i föreningen Vallevägen – världens vackraste väg och dess medlemmar siktar nu på nästa tio år.

Bland de aktiviteter som föreningen anordnar för allmänheten är bl.a. Heldag i Valle då föreningens medlemmar har gemensamma öppettider samt en så kallad stämpeltävling. Deltagandet i stämpeltävlingen slog alla rekord i år. Sex vinnare drogs ur den gedigna högen av inlämnade tävlingsbidrag med högvinsten – ett presentkort på 1.000 kr - att utnyttja hos någon eller några av Vallevägens medlemmar som bland annat har gårdsbutiker, boenden, restauranger och caféer. Vinnare av presentkortet blev Annika Granath, Mariestad. Övriga vinnare av fina jubileumspriser har kontaktats av kassören.

Nästa år, i föreningens broschyr för år 2021, utlyses en ny stämpeltävling som alla kan delta i. Den går ut på att hitta alla av föreningen bestämda besöksmål och sätta en unik stämpel på plats i broschyren.

Så här jobbar SLA med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.