Fortsatt liten nedgång - men en person mer på intensiven
Den 26 november finns det totalt 230 inlagda patienter med positiv covid-19 på sjukhusen i Västra Götalandsregionen. Det är en ökning med två patienter sedan onsdagen. 34 patienter vårdas på intensiven, det är fyra fler än dagen före.
På Skaraborgs sjukhus vårdas sex patienter på intensivvårdsavdelningen under torsdagen. Det är en ökning med en patient under det senaste dygnet.
Totalt 45 personer ligger inne på Skaraborgs sjukhus med covid-19, det är en minskning med tre patienter sedan onsdagen. Men fortfarande är antalet patienter på rekordnivåer jämfört med i våras då den högsta toppen var totalt 42 patienter med covid-19.
Men trots allt är det en nedgång med fem patienter sedan den högsta noteringen i tisdags med 50 covidpatienter inlagda på Skaraborgs sjukhus.
Så här ser fördelningen av covidpatienter ut på sjukhusen i Västra Götalandsregionen den 26 november:
Skaraborgs sjukhus: 45 personer varav 6 på IVA
NU-sjukvården: 27 personer varav 2 på IVA
Sahlgrenska Universitetssjukhuset: 97 personer varav 17 på IVA
Sjukhusen i Väster: 22 personer varav 2 på IVA
Södra Älvsborgs sjukhus: 38 personer varav 6 på IVA