Från Skövde AIK till Västerås SK.
Både Samuel Sörman och Amer Ibrahimovic har nu gjort flytten till superettan.
– Det här är två riktigt spännande spelare, säger VSK-tränaren Thomas Askebrand.
Inom loppet av fyra dagar presenterade Västerås två nyförvärv från Skövde AIK.
Högerbacken Samuel Sörman på onsdagen och yttern Amer Ibrahimovic på lördagen. Båda har skrivit på tvåårskontrakt med superettanklubben.
22-årige Ibrahimovic – som kom till SAIK från moderklubben IFK Skövde inför säsongen 2019 – säger följande om steget uppåt:
– Det är alltid kul att få spela högre upp. Det kanske kan ta en liten tid att anpassa sig, men jag tror att det kommer bli bra.
Uusitalo klar för IFK Skövde: "Ska ge allt"Sörman: "Stort steg"
21-årige Sörman – fostrad i Våmbs IF – resonerar på liknande vis.
– Det känns som ett stort steg, även om det bara är en division uppåt. Men det ska bli väldigt kul. Först och främst att försöka etablera sig och sedan att slå sig in i laget.
VSK-tränaren Thomas Askebrand hyser inga tvivel om Skövde-exporternas förmågor.
Han öser beröm över dem.
– Samuels (Sörman) spets är framförallt hans inläggsspel. Han har tillhört bland de bästa i division 1 när det kommer till att "träffa sin gubbe" i boxen. Sedan har han enorma lungor, är snabb och bra på att kombinera sig.
SLA Sportpodd är tillbaka med ett fullspäckat femte avsnitt– Amers skicklighet ligger i en-mot-en-spelet. Han är bra på att utmana och göra sin försvarare, medan han samtidigt har blicken uppe och kan slå avgörande passningar. Det här är två spelare som har möjlighet att etablera sig här.
Använt scoutprogram
Han förklarar hur värvningarna kom till.
– Vi har följt båda under säsonger. Förutom att vi har sett deras matcher har vi även kikat på Wyscout (scoutprogram med statistik från matcher) och där ser man att de tillhör toppen i division 1 vad det gäller deras spetsegenskaper.