Hoppa till huvudinnehållet

Blev känslosam efter segern: "Är så enormt viktigt"

Publicerad:
Andreas Larsson.
Andreas Larsson. Foto: Oscar Rickstrand

Mot Lugi släppte det mesta för Skövde HF.

Efter vinsten är Andreas Larsson känslosam.

– Det är så enormt viktigt, säger interimtränaren.

Att torsdagens seger var välbehövlig för Skövde HF blev tydligt på slutsignalen. Spelarna vrålade ut sin glädje efter 29–26 mot Lugi.

Gladast av alla var nog Ilda Kepic.

– Det är så otroligt skönt, säger den högerhänta niometersspelaren som utsågs till matchens lirare.

Flera trista sviter bröts

Hon är en av flera Skövdespelare som sökt efter toppformen den här säsongen. Mot Lugi stämde det mesta plötsligt för Kepic. Hon gjorde fem mål på fem skott och spelade fram till två kassar.

– Klart att det kändes bra. Jag behöver se matchen igen känner jag, men jag kom till bra lägen i dag.

Ilda Kepic gjorde fem mål och två assist hemma mot Lugi.
Ilda Kepic gjorde fem mål och två assist hemma mot Lugi. Foto: Oscar Rickstrand

"Tar lite tid"

25-åringen – som kom från Holstebro förra sommaren – har mer i sig, menar hon.

– Det kommer. Jag har inte spelat anfall på många år, men jag börjar hitta mitt spel. Sakta men säkert kommer tajmingen, även om det tar lite tid så kommer det.

Noterbart är att hennes danska lagkamrater Nikoline Lundgreen och Edita Nukovic också stod för imponerande insatser mot Lugi. Dessutom levererade återvändande målvakten Viktoria Börjesson återigen ett flertal viktiga parader.

Efterlängtad vinst för Skövde HF

Interimtränaren Andreas Larsson berömmer allihop. Vinsten var hans första sedan tillträdet förra veckan. Larsson har svårt att hålla inne känslorna efter matchen.

– Det är så enormt viktigt, säger han med tårar i ögonen och fortsätter:

– I dag funkar det som vi har jobbat med. Farten, trycket och andrafasen. Vi gör så många bra grejer.

Resultatet innebär att Skövde HF bryter förlustsviten på fem matcher. Det innebär också att laget är uppe i åtta poäng och ökar avståndet ner till jumboplatsen, där Boden är placerat, som innebär degradering.

På måndag väntar Heid hemma i Idrottshallen.

– Vi ska fortsätta vinna. Vinna nästa match och nästa match. Nu har vi fått lite medvind, säger Larsson.

Artikeltaggar

Andreas LarssonHandbollNikoline LundgreenSkövde HF

Så här jobbar SLA med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.