Hoppa till huvudinnehållet

Liveföreställning med Carl-Einar Häckner

Publicerad:
Carl-Einar Häckner.
Carl-Einar Häckner. Foto: Vilhelm Stokstad / TT

På lördag visar Riksteatern Skövde en specialföreställning med underhållaren Carl-Einar Häckner.

Föreställningen sänds på föreningens Facebooksida.

Sändningen är ett samarbete mellan 65 lokala arrangörsföreningar utöver hela landet. Lördagens föreställning sänds direkt från Riksteaterns förening i Gnosjö.

Föreställningen spelas live inför en öde teatersalong för att få en unik nerv och närvaro genom att det görs i realtid.

”Det blir en galen blandning av musik, trolleri och absurd humor. Innehållet blir en blandning av klassiska nummer och helt nyskrivet material. Ett bärande element är den direktkonversation han har med publiken via kommentarsfältet under livestreamen. Något som är helt nytt även för Häckner är att han jobbat fram en teknik så han kan trolla med närbild mot kameran”, skriver Riksteatern Skövde i ett pressmeddelande.

Föreställningen sänds lördag den 13 mars kl 18 på Riksteatern Skövdes Facebooksida.

Artikeltaggar

Carl-Einar HäcknerSkövdeTeater

Så här jobbar SLA med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.