Hoppa till huvudinnehållet

Zlatans blunder: ”Skövde – ni är välkomna”

Publicerad:
Zlatan Ibrahimovic.

Zlatan Ibrahimovic har slagit upp en ny padelhall i Uppsala.

Men när världsstjärnan skulle göra reklam för den blev det helt fel.

Att Zlatan Ibrahimovic är involverad i padelns framfart är ingen hemlighet. Förra sommaren besökte han sin anläggning, Padel Zenter, i Skövde.

– Han tyckte den var grym, sa vd:n Thomas Sandström i samband med besöket i Skövde.

SLA Sportpodd: Asfalteringen av Kristianstad, padel och en bergochdalbana

Nu har företaget slagit upp en hall i Uppsala. Under fredagskvällen skulle Ibrahimovic göra reklam för nybygget på sina sociala medier. Då blev det fel.

Istället för att marknadsföra hallen i Uppsala gav han Skövde en hälsning.

"Skövde – ni är välkomna. Gå in och boka", skrev stjärnan och postade en bild på hallen i Uppsala.

39-åringen insåg sitt misstag snabbt och uppdaterade inlägget med rätt hall efter bara några få minuter.

Ibrahimovic har brottats med en muskelskada under den senaste veckan och har inte spelat i Milans två senaste matcher. Han har gjort 15 mål på 17 ligamatcher den här säsongen.

Milan ligger på femte plats i Serie A.

Artikeltaggar

FotbollZlatan Ibrahimovic

Så här jobbar SLA med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.