Publikfest på Billingen när endurotävlingar körs

Publicerad:
Det fanns publik både högt och lågt när endurotävlingarna kördes. Foto: Amelie Länsberg Rylander

Bra väder, god stämning, smattrande ljud från endurocyklarna och spännande tävlingar. Det är bra förutsättningar för den publikfest som just nu är när Skövde Enduro Week går av stapeln.

Eftersom det inte finns några parkeringsplatser tillgängliga för allmänheten hänvisas åskådare till de två gratisbussar som går i skytteltrafik mellan Arena Skövde och Billingen. Ulf Karlsson och Peter Hjalmarsson, båda från Ulricehamn, tog just gratisbussen och de såg båda fram emot dagens tävlingar.

– Vi hoppas på att få se lite rolig enduroåkning idag. Skövde är ju endurostad nummer ett, menar Peter.

Ulf Karlsson och Peter Hjalmarsson är själva före detta enduroåkare.
Ulf Karlsson och Peter Hjalmarsson är själva före detta enduroåkare. Foto: Amelie Länsberg Rylander

En annan som tagit sig upp till Billingen var Norbert Adam från Skövde. Han uppskattar motorsporten och är en trogen besökare.

– Jag har varit här varje dag och kommer vara här på söndag också. Det är roligt att det händer något och det hade varit tråkigt om det inte hade varit någon publik här.

Norbert Adam ser till att hålla avstånd så gott det går till den övriga publiken.
Norbert Adam ser till att hålla avstånd så gott det går till den övriga publiken. Foto: Amelie Länsberg Rylander

Helene Häll med familj har kommit hela vägen från Norrköping och för dem blir helgen en kombination av nytta och nöje. Delar av familjen ska själva köra under söndagens lopp och då får Helene med flera rycka in och hjälpa till och serva. Men under lördagen kunde de njuta av vädret, publikfesten och tävlingarna.

– Jag tror inte man har fattat hur mycket man har saknat det här. Man har liksom längtat efter hela grejen.

Helene Häll och barnbarnet Theodor tyckte båda att det var häftiga tävlingar.
Helene Häll och barnbarnet Theodor tyckte båda att det var häftiga tävlingar. Foto: Amelie Länsberg Rylander

Åsa Karlsson är en av många funktionärer under helgen och hon tycker att arrangemanget har fungerat bra.

– Det har varit mycket publik och alla verkar nöjda. Jag har hört många olika dialekter så jag tror det är folk från många olika håll i landet, säger Åsa.

Åsa Karlsson tycker att publiken har skött sig bra.
Åsa Karlsson tycker att publiken har skött sig bra. Foto: Amelie Länsberg Rylander

Tacksam för samarbetet

Jesper Eriksson är projektledare för Skövde Enduro Week. Han förklarar att veckan består av tre huvuddelar - Guldhjälmen, VM-tävlingar och Billingen Enduro Challenge på söndagen. Han berättar att det är mycket som ska klaffa men han är tacksam för alla de funktionärer som finns på plats och hjälper till.

– Det är ungefär 150 funktionärer på plats, både från FMCK och Försvarsmaktens enduroklubb. Sen får man inte glömma närmast anhöriga, vänner och bekanta, det går åt många för att få allt att fungera, säger Jesper.

Men även publiken är en viktig del i tävlingarna. Det var länge osäkert hur mycket publik de skulle få ta in och det var inte förrän restriktionerna lättade den 15 juli som de visste säkert. Dessförinnan hade de gjort upp en plan tillsammans med bland annat polisen om hur man skulle ordna det på bästa sätt, bland annat genom att ha publiken indelad i olika sektioner. Publiken ombeds ändå att hålla avstånd och följa de restriktioner som gäller generellt i samhället. Och responsen från publiken har varit upplyftande.

– Det har varit otroligt positivt och folk som kommer hit är helt lyriska. Publiken betyder så mycket för de tävlande. Och när man pratar med publiken så är det vanligaste som folk säger är att det är kul att det händer nåt, säger Jesper.

Han förklarar att de är mycket tacksamma för samarbetet med Skövde kommun, Cementa och Försvarsmakten och den uppmärksamhet och det utrymmme de får under veckan.

Se fler bilder från publikfesten nedan.

  • Många hade samlats i toppen av slalombacken för att se när åkarna närmade sig mål.
    Många hade samlats i toppen av slalombacken för att se när åkarna närmade sig mål. Foto: Amelie Länsberg Rylander
  • Det gällde att få en bra plats med bra utsikt, både över Billingen och över de tävlande.
    Det gällde att få en bra plats med bra utsikt, både över Billingen och över de tävlande. Foto: Amelie Länsberg Rylander
  • Publikraden slingrade sig i kanten av slalombacken.
    Publikraden slingrade sig i kanten av slalombacken. Foto: Amelie Länsberg Rylander
  • Det kom besökare i alla åldrar.
    Det kom besökare i alla åldrar. Foto: Amelie Länsberg Rylander
  • En del av åskådarna hade tagit plats ovanför startplatsen.
    En del av åskådarna hade tagit plats ovanför startplatsen. Foto: Amelie Länsberg Rylander
  • Publiken klappade händer och hejade på när åkarna gav sig iväg.
    Publiken klappade händer och hejade på när åkarna gav sig iväg. Foto: Amelie Länsberg Rylander
  • Leif Axelsson körde en av gratisbussarna. Han berättar att det hittills har varit mest folk den första turen.
    Leif Axelsson körde en av gratisbussarna. Han berättar att det hittills har varit mest folk den första turen. Foto: Amelie Länsberg Rylander
  • Skövde kommun hade sett till så att gratisbussar kunde kompensera för de upptagna parkeringsplatserna på berget.
    Skövde kommun hade sett till så att gratisbussar kunde kompensera för de upptagna parkeringsplatserna på berget. Foto: Amelie Länsberg Rylander

Artikeltaggar

Arena SkövdeBillingenCementaFMCK SkövdeFörsvarsmaktenFritid och livsstilSkövdeSkövde kommun

Så här jobbar SLA med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.

Läs vidare