3 000 fler skaraborgare har fått dos två

Vård & omsorg | Coronaviruset
PUBLICERAD:
116 479 skaraborgare har fullvaccinerats mot covid-19.
Foto: Johan Nilsson/TT
Fram till och med den 25 juli hade 116 479 skaraborgare fullvaccinerats mot covid-19. Det motsvarar 56 procent av den vuxna befolkningen.

Vaccinationerna fortsätter att gå framåt, skriver Västra Götalandsregionen i ett pressmeddelande. I hela regionen hade 1 633 619 doser getts till invånare fram till och med förra veckan. 74 procent av alla vuxna har fått minst en dos och 45 procent är fullvaccinerade. I Skaraborg har 116 479 personer fått två doser (56 procent), och 164 123 personer fått minst en dos (77 procent). Det betyder att drygt 3 000 skaraborgare fick sin andra spruta under vecka 29.

Minskade leveranser väntas

Men en period med minskade vaccinleveranser väntas under augusti månad.

– Just nu finns det många lediga tider. Jag vill uppmana att boka in din första dos om du ännu inte gjort det. Snart minskar antalet bokningsbara tider så passa på. Vänta inte. Du gör en viktig insats för dig själv, dina medmänniskor och för vårdens personal som slitit hårt under lång tid, säger Karl Chevalley, ställföreträdande beslutsfattare i VGR:s särskilda sjukvårdsledning, i pressmeddelandet.

Från den 11 augusti finns även möjlighet för de födda 2004 och 2005 att boka tid för vaccin.

Vaccination mot covid-19 till och med 25 juli
KommunDos 1 antalDos 1 andelDos 2 antalDos 2 andel
Essunga349177%242854%
Falköping1954376%1378853%
Grästorp371680%270459%
Gullspång321274%247657%
Götene818278%604657%
Hjo577878%419557%
Karlsborg466982%358262%
Lidköping2526279%1742254%
Mariestad1565079%1142358%
Skara1108075%807354%
Skövde3365074%2293951%
Tibro651073%455351%
Tidaholm782077%572256%
Töreboda552274%424957%
Vara1003878%687953%
Skaraborgs total164 12377%116 47956%

Så här jobbar SLA med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.