En ny hamburgerrestaurang har öppnat i Commerce när Bastard Burgers slog upp entrén till ombyggda lokaler under lördagen. Företaget är en snabbt växande streetfoodkedja från Norrland.
Ytterligare en hamburgerkedja etablerar sig i Skövde när norrlandsföretaget Bastard Burgers har nyöppnat i Commerce. Den nya hamburgerrestaurangen som öppnade under lördagen ligger i den lokal mot Rådhusgatan där Redfellas tidigare låg.
– Det är den 52:a restaurangen i ordningen som vi öppnat idag, och vi ser fram emot starten i Skövde, säger Josef Haddad som är ansvarig för nyöppningar i landet.
Företaget startade i Luleå 2016 och har sedan dess har hamburgerkedjan växt till sig med restauranger från norr till söder i Sverige, dessutom har man öppnat en hamburgerkrog i Oslo.
– Vi serverar smash burgare på nötkött från Norrland och samtidigt har vi en stor vegansk meny, bland annat med handgjorda shakes. I princip går hela menyn att få som ett veganskt alternativ.
Den ombyggda restaurangen har stilmässigt hämtat inspiration från hamburgerställen i New York med sitt streetfood-koncept.