Hoppa till huvudinnehållet

Lindex har öppnat i Commerce: ”Äntligen är vi här!”

Publicerad:
Lindex har flyttat till Commerce och på torsdagsförmiddagen var det dags för butikschefen Monica Ask Åström att klippa bandet. Foto: Anna Warner

– Det känns jätteskönt! Äntligen är vi här.

Det säger butikschef Monica Ask Åström efter att hon hade klippt bandet till Lindex nya butik i Commerce.

Lindex har nu flyttat till Commerce och till de lokalerna där Åhléns tidigare fanns. Den nyinredda butiken är i ett plan och rulltrappan är borttagen.

På torsdagsförmiddagen klockan tio var det dags för invigning och butikschefen Monica Ask Åström klippte ett guldband.

– Det känns jätteskönt! Äntligen är vi här. Det här har varit på gång länge och vi har haft ett duktigt gäng som har byggt butiken och gjort i ordning.

Så sent som i lördags hade Lindex öppet i sina tidigare lokaler på Storgatan och i måndags gick flyttlasset.

– Den här lokalen är mindre än vår tidigare, men den är mer effektiv.

Artikeltaggar

CommerceHandelSkövde

Så här jobbar SLA med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.