Hoppa till huvudinnehållet

Fullspäckat firande på Gröna Lund: ”Hoppas det blir en tradition”

Publicerad:
Alice Thorén och Alicia Wallgren gjorde såpbubblor.
Alice Thorén och Alicia Wallgren gjorde såpbubblor. Foto: Tobias Larsson Franzén

När fritidshemmens dag firades på Gröna Lund i Lerdala fanns många stationer med aktiviteter att prova för barnen. Arrangemanget var det första av sitt slag och är tänkt att bli en tradition.

Fritidshemmens dag inföll egentligen redan den 10 maj. Att firandet var en dryg vecka försenat spelade absolut ingen roll om man frågade de 120-talet barnen från Lerdala och Timmersdala skolor som befann sig på Gröna Lund under onsdagen. De hade fullt upp att leka, sparka eller kasta boll, göra såpbubblor och gå på styltor exempelvis. Det var bara några av aktiviteterna som fanns möjlighet att prova vid de olika stationerna. Barnen fick röra sig fritt mellan dessa som de ville. Det fanns mycket att välja på och tempot var högt.

En populär station där kön ringlade sig lång under hela förmiddagen var ansiktsmålningen. Det var allt från nyckelpigor till blommor och barnens egna namn som fick pryda en plats på pannan eller kinden.

Ute i det fina majvädret bjöds det även på tacos som lunch. Till barnens stora glädje kom även glassbilen på besök.

– Tanken är att det ska finnas något för alla att hitta på, sa Karin Filipsson på Lerdala fritidshem.

Arrangemanget var ett samarbete mellan fritidshemmen på Lerdala och Timmersdala skolor. Den här gången var det personalen från Lerdala som ansvarade för programmet.

– Vi hoppas att det ska bli en tradition, sa Karin.

Ella klarade galant av att gå på styltor.
Ella klarade galant av att gå på styltor. Foto: Tobias Larsson Franzén
Lemmy Dahlberg hoppades på att fånga bollen.
Lemmy Dahlberg hoppades på att fånga bollen. Foto: Tobias Larsson Franzén
Signe och Alice testade sina reaktionsförmågor.
Signe och Alice testade sina reaktionsförmågor. Foto: Tobias Larsson Franzén
Milliam, Jacob och Gunnar.
Milliam, Jacob och Gunnar. Foto: Tobias Larsson Franzén
Selma, Tyra, Nils och My gjorde armband.
Selma, Tyra, Nils och My gjorde armband. Foto: Tobias Larsson Franzén
Foto: Tobias Larsson Franzén
Här var det prickkastning.
Här var det prickkastning. Foto: Tobias Larsson Franzén

Artikeltaggar

LerdalaSkola och utbildning

Så här jobbar SLA med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.