Hoppa till huvudinnehållet

Friskis & Svettis uppmanar till träning och välgörenhet

Publicerad:
Genrebild.
Genrebild. Foto: Hasse Holmberg / TT

Under kommande vecka deltar Friskis & Svettis i Week of Hope där de uppmuntrar folk att träna gratis på deras gym och samtidigt stötta Barncancerfonden.

För den som vill delta i eventet, som löper mellan 23 till 29 maj, så får man själv välja hur och var man vill delta. För den som vill dra ihop ett kompisgäng eller arbetslag och utföra en aktivitet tillsammans och skänka valfri belopp till den gemensamma insamlingen.

Aktiviteterna sätts av enbart dig själv, men Friskis & Svettis erbjuder sina lokaler till förmån. Enbart fantasin sätter gränserna för vad som ska tränas.

Här har ni möjlighet att göra något som passar er och era förutsättningar och ändå bidra till något fint, träning och välgörenhet!

Alla bidrag är lika viktiga och går oavkortat till Barncancerfonden.

Artikeltaggar

BarncancerfondenMänskligtSkövdeSkövde Flygklubb

Så här jobbar SLA med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.