Hoppa till huvudinnehållet

Skaraborgs powerduo aktuell för Doobidoo: "Vi har en bra teamkänsla”

Publicerad:
Linda Bengtzing utlovar att hon och Jessica Andersson bjuder på en fartfylld Doobidoo-show nästa lördag.
Linda Bengtzing utlovar att hon och Jessica Andersson bjuder på en fartfylld Doobidoo-show nästa lördag. Foto: Svt

Skövdesångerskan Jessica Andersson är programmets hittills okrönte drottning. Nu deltar hon för 15:e gången och bildar då lag med Gullspångs gladaste sångfågel – Linda Bengtzing.

Denna lördag drar den 17:e säsongen av Doobidoo i gång. Succéprogrammet i SVT inleder med laguppställningen Jenny Silver och Claes Malmberg mot Elisabeth Andreassen och Magnus Carlsson. Redan i avsnitt två, som sänds den 24 september blir det mer skaraborgskt. Då består ett av lagen av powerkvinnorna Linda Bengtzing och Jessica Andersson.

– Vi hade jättekul, berättar Gullspångsbördiga sångerskan och fortsätter:

– Jag ville vara med ihop med Jessica, vi hade precis innan varit med i Hela kändis-Sverige bakar tillsammans. Vi har en bra teamkänsla och är väldigt bra vänner.

Mycket skaraborgskt

För Linda, som var med i första säsongen, blir det nu sjätte gången att gästa Doobidoo. Inspelningen till programmet gjordes före sommaren.

– Men jag minns det som att det var i går, säger Linda.

Motståndarlaget bestod av mot Daniel Norberg och Emil Norberg från Uddevalla. Skaraborgskan skiner enligt sångerskan igenom programmet.

– Allt vi säger är otroligt på dialekt, det samma gäller killarna. Jag tror att deras husgudar är Galenskaparna och det hörs, säger Linda.

En tävlingsmänniska

Låten som hon och Jessica kommer att framföra avslöjar hon följande om:

– Det kommer att bli det som man kanske hoppas på, det blir fartigt. Killarnas är likadan, så det blir ett härligt program, säger Linda och fortsätter:

– Jessica är mycket mer tävlingsmänniska än vad jag är, man skulle nästan kunna säga att jag inte är tävlingsmänniska alls om jag jämför mig med henne, hon är ju galen!

Enligt Linda är Jessica en otrolig tävlingsmänniska.
Enligt Linda är Jessica en otrolig tävlingsmänniska. Foto: Svt

– Eller så är jag så medveten om att jag är tävlingsmänniska så att jag måste tagga ner.

Även i avsnitt tre är det en Skövdebördig kändis med, Robert Gustafsson bildar team med Sussie Eriksson.

Linda Bengtzing har bland annat 20:e november att se fram emot.

– Fram till den 18 december ska jag vara med i en 90-tals julshow på Trädgår'n i Göteborg med bland andra min kära Johanna Beijbom vid min sida.

De tävlar i Doobidoo

Avsnitt 1: Jenny Silver & Claes Malmberg mot Elisabeth Andreassen & Magnus Carlsson

Avsnitt 2: Linda Bengtzing & Jessica Andersson mot Daniel Norberg & Emil Norberg

Avsnitt 3: Sussie Eriksson & Robert Gustafsson mot Anton Körberg & Tommy Körberg

Avsnitt 4: Camilla Läckberg & Andreas Olsson mot Hanna Dorsin & Per Andersson

Avsnitt 5: Nanne Grönvall & Charlie Grönvall mot Ida Hedlund-Stenmarck & Martin Stenmarck

Avsnitt 6: Carina da Silva & Alvaro Estrella mot Ellen Bergström & Hans Rosenfeldt

Avsnitt 7: Jens Byggmark & André Myhrer mot Erica Johansson & Tina Thörner

Avsnitt 8: Renaida Braun & Andreas Johnson mot Mollie Minott & Boris René.

Avsnitt 9: Viktoria Tolstoy & Tina Ahlin mot Elize Ryd & Tommy Nilsson.

Avsnitt 10: Tina Nordström & Tareq Taylor mot Catarina König & Stefan Karlsson

Artikeltaggar

GullspångJohanna BeijbomLinda BengtzingMusikSkövdeSVTTrädgårdTV

Så här jobbar SLA med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.