En man i 35-årsåldern blåste positivt på Allégatan i Tibro och blev misstänkt för grovt rattfylleri. Under lördagen blev också en kvinna i Gullspång misstänkt för rattfylleri när hon stoppades utanför Systembolaget.
Polisen i östra Skaraborg lyckades stoppa färden för två misstänkta rattfyllerister under lördagen.
Vid 10.15-tiden fick en polispatrull syn på en kvinna i 50-årsåldern som satte sig i en bil efter att ha besökt Systembolaget i Gullspång. Kvinnan blåste positivt i sållningsinstrumentet med ett resultat på 0,22 milligram alkohol per utandningsluft, vilket motsvarar 0,44 promille.
Två timmar senare kontrollerades en bil vid Allétorget i Tibro. Bakom ratten satt en man i 35-årsåldern som blåste 1,46 promille – vilket med råge överskrider gränsen för grovt rattfylleri som är satt till 1 promille.
Både mannen och kvinnan, som nu misstänks för grovt rattfylleri respektive rattfylleri, fick följa med till polisstationen för kroppsbesiktning.