Sagoskog och spelhörna är ett par nyheter när Stadsbibliotekets nya barnavdelning är klar. Med musik, folksagor och bandklippning invigdes den nyrenoverade avdelningen.
Många hade samlats i Stadsbiblioteket för att vara med om invigningen. Musikskolans trombonensemble spelade, bibliotekschefen Anna Gullstrand och kultur- och fritidsnämndens ordförande Helene Lundqvist (M) invigningstalade innan det var dags för de fem barn som fått äran att klippa banden.
Ett äppelrum
Barnavdelningen har utökats och där finns nu ett äppelrum med taktila bilderböcker och böcker med punktskrift bland annat. Men även med aktiviteter för alla sinnen och där det även går att kunna sitta i en avskild, lugn miljö där man kan dra för ett draperi.
– Det har blivit superfint. Här kan man sitta och läsa och gå omkring lite. Det har blivit ett uppsving som gör den här delen mer attraktiv, säger Ida Eliasson som har en son med Downs syndrom och hon har varit med i referensgruppen för utformningen.
Rum och kryp in
Det tidigare tidningsrummet har blivit ett rum som kan användas vid olika tillfällen som pyssel och uppträdande av olika slag och innanför det finns sinnesrummet. Ett rum med en mjuk matta, ljus- och färgspel, för en stunds lugn och ro för alla sinnen. I en annan del finns en spelhörna där man kan spela tv-spel.
Överallt finns små kryp in och sittplatser där man kan sitta och läsa både i soffor och på mjuka säckar.
– Det har blivit väldigt fint men det viktigaste är att de som kommer tycker det och det verkar så. Vi har haft smygöppet några veckor och många har varit väldigt översvallande, säger bibliotekschefen Anna Gullstrand.
Hållbarhetstänket har varit en viktig del arbetet och bland annat har bokhyllor som är kvar från 1960-talet renoverats och de har tillverkat nya som liknar de gamla.
– Det är jättebra hyllor och det klart vi ska återanvända dem. Man måste vara miljösmart.
”Är mysigt”
Assar, Maria och Mette Klintberg har slagit sig ned i en vrå på en mjuk säck där de läser en bok.
– Det har blivit fint och det finns många ställen att sitta och läsa på, det är mysigt, tycker de.
I en soffa sitter Marie och Oscar Prenslev och läser.
– Vi har längtat efter att få komma hit igen. Vi brukar låna böcker och det är kul att se hur det blev, säger de.
Amelia och Shillan Shirvani passade på att pussla i det rum som tidigare var tidningsrummet.
– Det har blivit jättefint med de olika delarna. Det blir nog många besök framöver. Det är också bra att de har böcker på flera språk så man kan öva barnen på sitt hemspråk, säger Shillan Shirvani.