Hoppa till huvudinnehållet

Har tagit in meriterad coach: ”Go känsla”

Publicerad:
Coach Fredrik Sixtensson och sportchef Magnus Dagman ser fram emot seriepremiären på lördag.
Coach Fredrik Sixtensson och sportchef Magnus Dagman ser fram emot seriepremiären på lördag. Foto: Mattias Olsson

Till helgen spelar Skövde Bandy sin premiär i division 2 Västergötland.

Där ställs laget mot Villa BK U.

Med ny tränare, ny coach och ett nytt upplägg på försäsongen är laget nu taggade inför premiären.

Redan i maj blev det klart att Mattias Wising skulle vara lagets spelande tränare under den kommande säsongen. Nu har Skövde Bandy dessutom tagit in en ny coach i form av Fredrik Sixtensson, detta för att underlätta under matcherna då tränare Wising befinner sig på planen.

Sixtensson, som förra säsongen var tränare i allsvenska Lidköpings AIK, var med för första gången under torsdagskvällen.

– Jag tycker i grund och botten att bandy är det roligaste som finns. När Magnus berättade vilka önskemål de hade så kände jag att det var något jag kunde ställa upp på. Sedan handlar det lite om att betala tillbaka till Skövde Bandy också, jag startade här en gång i tiden, så det kanske inte är mer än rätt att jag kommer tillbaka, säger Fredrik Sixtensson.

Nöjd

Klubbens sportchef Magnus Dagman hoppas att Sixtenssons erfarenhet ska vara till stor nytta.

– Att få in en så meriterad och erfaren kille som tränat lag på högsta nivå gör ju att våra killar kommer känna en större trygghet eftersom Wising spelar. Jag är otroligt tacksam och nöjd att vi får in Fredrik i teamet, säger Dagman.

Meriterade spelaren blir ny tränare: ”Är nog rekord”Skövde Bandy värvar från Edsbyn: ”Perfekt nyförvärv”

– Nu handlar det för mig om att lära känna grabbarna, och se var man kan justera lite och vad man kan utveckla, säger Fredrik Sixtensson.

Nytt upplägg

Under årets försäsong har Skövde Bandy gjort en hel del annorlunda.

Bland annat har man spelat fler träningsmatcher, haft mer tid på stor is och träningar innan seriestart. Man har jobbat mer med teori och mycket matchgranskning, med genomgångar med filmklipp och video före och efter matcher. Laget har dessutom jobbat mer med grupputveckling för att få ihop laget, dessutom har man tränat hårdare och haft ett lite annorlunda fysschema än tidigare år.

På isen har man även jobbat för en tydligare spelidé och lagt fokus på individuella roller på planen.

– Vi känner oss mer förberedda än tidigare, säger Magnus Dagman.

"Go känsla"

Nu ser man fram emot lördagens premiär.

– Vi längtar efter att dra i gång. Det är en go känsla nu inför, säger Dagman.

Förhoppningen är att laget ska kunna vara med i toppen.

– Spelarna vill vinna serien, och det skulle jag också tycka vore roligt, säger Magnus Dagman.

Artikeltaggar

Bandy

Så här jobbar SLA med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.