Det stod mycket viktiga poäng på spel när Skövde IBF tog emot Finspång IBK hemma i Kavelbro Arena, men bara en poäng efter förlust med 3–4 efter förlängning är en besvikelse.
Tränaren Karl Blomberg kommenterar:
– Det här var riktigt tungt och nu har vi satt oss i en knepig sits inför fortsättningen, säger Karl och utvecklar:
– Nu behöver vi vinna matcher som vi kanske inte riktigt kalkylerat med.
Senast var det mot Ledberg och nu Finspång, förlust efter förlängning mot lag som är lag som Skövde bör kunna ha bakom sig för att inte åka ur direkt.
– Så är det var riktigt tunga huvuden i omklädningsrummet direkt efteråt, säger Blomberg.
Hade greppet
Lätt att förstå besvikelsen. Skövde är nykomling och det gäller att ha fyra lag bakom sig när serien summeras för att säkra nytt kontrakt.
Finspång på hemmaplan kändes absolut som en match som kunde vinnas. Särskilt som matchen såg ut spelmässigt. SIBF hade ledningen med 2–0 efter den första perioden och det stod 3–1 efter två. Inga stora ledningar i innebandy, men känslan var att det var kontroll inför tredje.
Finspång som gick på ganska lite spelare genom hela matchen satsade hårt framåt och fick utdelning med två mål.
– Det spelar lite rakare och lägger in bollen på mål och får utdelning. Det är mål som vi inte ska släppa in på det viset, suckar SIBF-tränaren.
Skövde lyckades inte återta ledningen och matchen gick till förlängning. Det small det i Skövdes mål redan efter 19 sekunder.
– Tyvärr var det på samma sätt som mot Ledberg. Det blir mål på första skottet , säger Karl Blomberg var lag får ladda om för bortamatch mot Västerås i nästa omgång.
– Ett förväntat mittenlag, vi får åka dit och försöka vinna där i stället.
Matchfakta
Division 1 Mellersta
SKÖVDE IBF–FINSPÅNG IBK
3–4 (2–0, 1–1, 0–2, 0–1)
Första perioden: 1-0 (2.47) Simon Hultman ass Jacob Isaksson, 2–0 (16.44) Jacob Isaksson ass Nils Börjesson.
Andra perioden: 2–1 (8.02) Linus Karlsson ass Emil Wahlberg, 3–1 (19.04) Jacob Isaksson ass Nils Börjesson.
Tredje perioden: 3–2 (2.47) Richard Karlsson ass Isac Reinholdsson, 3–3 (7.24) Linus Karlsson ass Martin Ardryd.
Förlängning: 3–4 (0.19) Linus Karlsson ass Emil Wahlberg.
Publik: 234.