Hoppa till huvudinnehållet

Skillnad mellan skidor och cykel?

Publicerad:
Det byggs nya mountainbikespår på Billingen. Signaturen ”Motionär” tycker det är konstigt att det inte kostar pengar när man får betala för att nyttja skidspåren.
Det byggs nya mountainbikespår på Billingen. Signaturen ”Motionär” tycker det är konstigt att det inte kostar pengar när man får betala för att nyttja skidspåren. Foto: Tobias Larsson Franzén

Detta är en åsiktsartikel och innehållet är skribentens eller skribenternas egna uppfattningar.

Undertecknad har noterat att det har byggts kilometervis med nya cykelspår i skogen på Billingen. Nya velodromkurvor med sand, långa bryggor över sankmark mitt ute i skogen. Detta måste ha kostat en hel del.

Nu till min fråga till ansvariga, hur kommer det sig att det inte kostar en krona att cykla på alla nya fina cykelbanor medan det kostar 100 kronor per dag eller 1400 kronor per säsong för att nyttja skidspåren? Spår som dessutom inte har någon garanti för när de är öppna.

Man undrar ju hur mycket pengar som Skövde kommun har lagt ut för alla nya cykelbanor i skogen? Det blir nog till att åka till Falköping och Mösseberg i vinter?!

Motionär

Artikeltaggar

BillingenCyklarFalköpingMössebergMotion och hälsaSkogVinter